image
En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler | Vize Haberleri
North Vize | Rusya Vizesi Başvuru Hizmetleri
En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler

En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler

1) Fransa

82,6 milyon ziyaretçiyle Fransa, listenin en üstündeki yerini korudu. En çok ziyaret edilen şehir de tahmin ettiğiniz gibi Tour Eiffel, mimari ve sanatın buluştuğu Louvre Müzesi, Musée dOrsay, Arc de Triomphe ve macera dolu park Disneyland’ın bulunduğu başkent Paris.

2) İspanya

Geçen yıl Fransa’yı 82,2 milyon kişi ile İspanya izledi. Daha önceki yıllara oranla İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısında artış gözlendi. Köklü tarihinin yanında eşsiz tabiatı ile dikkat çeken İspanya’yı en çok Almanlar, Hollandalılar ve İngilizler tercih ediyor. Özellikle yaz aylarında gelen yabancı turistler başkent Madrid’i, Barselona’yı, İbiza’yı, Balear Adaları’nı ziyaret ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

3) Amerika

Dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip 4. ülke olan ABD listede 3. Sırada yerini aldı. Tahmin edeceğiniz gibi ülkede en çok yabancı ziyaretçi çeken bölgeler New York City, Los Angeles, Washington D.C. ve San Francisco.

4) Çin

Dünyanın yüz ölçümü bakımında en büyük 3. ülkesi olan Çin, 59,3 milyon kişiyle 4. sıradan yerini aldı. Çin özellikle iş turizmi anlamında çok fazla iş insanını ağırlıyor. Çin’de son yıllarda şehir merkezleri kadar kırsal alanlar da yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Hong Kong, Pekin, Şangay ülkede en çok ziyaret edilen şehirler arasında yerini aldı.

5) İtalya

Her noktasında farklı bir kültür ve tarih barındıran İtalya ise 5. sıradan, 57,8 milyon turist ile en çok tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. Masalsı sokakları ve kanallarıyla ünlü Venedik, moda dünyasının kalbinin attığı Milano ve bir açık hava heykel müzesini andıran Floransa en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

6) Türkiye

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran ülkemiz, listede 6. sıradan yerini aldı. İstanbul’un haricinde nefis plajları ve koylarıyla Akdeniz ve Ege kıyıları da her yıl olduğu gibi geçen yıl da milyonlarca turist çekti. Türkiye 2016 yılında 10. sıradayken, 2017’de 6’ya yükseldi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı, UNWTO verilerini ve geçen iki yılı değerlendirerek Türkiye’nin 2018 sonunda 45 milyon yabancı turist noktasına ulaşabileceğini kaydetti. Birçok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un yanı sıra Antalya, İzmir, Muğla, Ankara ve Denizli en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

7) Meksika

Türkiye’yi 39,3 milyon kişiyle Meksika izledi. Türkiye’den az sayıda turist çekse de Meksika, Amerika kıtasının en popüler ülkelerinden biri. Meksika, sahilleri kadar gastronomi ve eğlence sektöründe de yabancıların gözdesi konumunda. Büyük Maya şehirlerinden en ünlüsü olan Chichen Itza ve Mexico City en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

8) İngiltere

Birleşik Krallıkı meydana getiren dört ülkeden en büyüğü olan İngiltere, 38,7 milyon kişiyle 8. sırada yerini aldı. Kendine özgü havası, müziği, kültürü, edebiyatı ve doğasıyla diğer Avrupa ülkelerinden farklı bir konuma oturtulan ülke, her yıl milyonlarca yabancı turist çekmeye devam ediyor. Londra’nın haricinde Liverpool, Manchester ve Birmingham en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

9) Almanya

Bira festivalleri, müzik festivalleri ve Noel pazarları ile ünlü Almanya, dünyanın her köşesinden insanı eğlenceye davet ediyor. Avrupa şehir hayatını ve underground kültürünü deneyimlemek isteyen pek çok genç Berlin’i tercih etmeye devam ediyor. Berlin’de ayrıca dünyaca ünlü Berlin Duvarı ve Brandenburg Kapısı bulunuyor. Berlin, Frankfurt, Hamburg ve Oktoberfest’i ile ünlü Münih en çok yabancı turist çeken şehirler arasında.

10) Tayland

Tayland’ın yabancı ziyaretçi sayıları her yıl artmaya devam ediyor. Bangkok, Pattaya, Phuket en çok tercih edilen şehirler arasında. Yeni yılın kutlandığı Songkran Festivali de yabancı turistlerin gözdesi konumunda. Tayland’a Türkiye’den düzenli ve doğrudan uçuşların bulunması ve her yıl çeşitlenen ekonomik tur paketleri ile de ülke, Türkiye’den ciddi miktarda ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

E-BÜLTEN

SON GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN !